08 maj2019
Written by picnicfestival. Posted in
Selvom man sidder med fødderne i vandkanten og nyder sin picnic, kan man godt længes efter en rigtig god kop kaffe.
Den Furesøbaserede Café Ape rykker ud med sin italienske kaffevogn i strandkanten i anledning af Picnicfestivalen.
www.cafeape.dk
08 maj2019
Written by picnicfestival. Posted in
Vær med, når Farum Lilleskole inviterer til “bliv klogere på mad” og lægger an til både sanseoplevelser og sjove eksperimenter med mad.
www.farumlilleskole.dk
08 maj2019
Written by picnicfestival. Posted in
Lørdag den 25. maj kl. 13.-13.30 samt kl. 14.-14.30 præsenterer egnsteatret Undergrunden et smukt og rørende program med musik, viser og digte fra mange lande, opført af Karen Johanne Pedersen (violin) og Anders Ahnfelt-Rønne (skuespiller og pianist). Du kan også opleve udstillingen Scene Billeder med Nulle Øigaards eksotiske billedtæpper og Georg Metz´ små teatre med kendte scener fra alverdens operaer.
I dagens anledning kan du nyde din Furesø Picnicboks på Skovhusets udsigtsterrasse.
OBS: Boksen skal bookes på forhånd og allersenest torsdag d. 23/5 kl. 12
Se Picnicmenuen og bestil her
På dagen er der gratis entré
Skovhuset, Ballerupvej 60, 3500 Værløse
www.skovhus-kunst.dk
08 maj2019
Written by picnicfestival. Posted in
Mød de lokale Furesøildsjæle bag de unikke nærværsspil i Designed Learning og prøv MADPAKKE spillene i en picnicpause.
Kom forbi og vær bl.a. med til at tegne på mad, lege ”Hva’ Ær-ter” med smagsprøver og lave noget helt VAND-vittigt, når vi fylder en balje med vand og ser, hvilke madvarer, der kan flyde.
Du kan også læse om spillene her
www.designedlearning.dk
06 maj2019
Written by picnicfestival. Posted in
Naturen bugner af spæde urter. Der guides i, hvad der kan sankes, og hvordan det kan tilberedes. Kom og bliv dus med naturens spisekammer og mød bondegårdsdyrene.
Arrangementet er gratis, så det er bare at møde op!
Besøg Skolelandbruget her
Mødested:
Skolelandbruget og Haver til Maver Furesø
Solhøjgård Stavnsholtvej 171
3520 Farum